„Tramvaiul ieșean. Începuturi" | VIDEO
marţi, 09 iunie 2020
Zilele acestea, o parte din meșterii de la Compania de Transport Public Iaşi  trebuie să termine de restaurat un tramvai de epocă vechi de 100 de ani și asta pentru că pe 10 iunie este Ziua Transportatorului.
tramvai
Alte legături
Steliana Orăşanu

Acest tramvai, de tip măturătoare de zăpadă, va fi piesa de rezistență a expoziției „Tramvaiul ieșean. Începuturi".

Mijlocul de transport, atestat documentar pentru prima dată în anul 1922, a fost construit la Iași.

Forma caroseriei anticipează tramvaiul de tip Iași, singurul din istorie construit și proiectat în capitala Moldovei.

În două zile tramvaiul va trebui să ajungă pe strada Lăpuşnenu, în centrul orașului.

Expoziția „Tramvaiul ieșean. Începuturi" vorbeşte despre tramvaiul din Iaşi, de-a lungul celor 122 de ani de istorie și este organizată de Compania de Transport Public Iaşi, Galeriile „Dumitru I. Grumăzescu" Iași, Asociaţia Pasionaţilor de Transport Public Tramclub Iaşi şi Primăria Municipiului Iași.

  • 08:00
    În direct cu viața
    - Jurnal de vară - preluare TVR 2
  • 09:00
    Cântec și poveste
    - Festivalul Naţional de Folclor “Constantin Arvinte”, ediţia a III-a. Partea a doua - reluare         II
  • 10:00
    Film serial
    -Toate pânzele sus. Episodul 3
  • 11:00
    Tableta de sănătate
    - De la sănatate la frumusețe - reluare         
  • 12:00
    Satul meu
    -Bălţaţi, comuna în care oamenii muncesc în străinatate şi investesc acasăRealizator: Marga Andreescu
  • 13:00
    Ediții de colecție
  • 15:00
    Prim plan obiectiv
    - Frânturi din viața ucrainenilor la Iași prima parte Realizator: Maria Florea
  • 15:55
    Stirile după
    -amiezii                         
  • 16:00
    Vară pentru voi
    Realizator: Maria Florea
  • 17:00
    Telejurnal regional TVR 3
  • 17:25
    Mașina timpului
  • 17:30
    Iașii marilor iubiri
    - Cu mama și tata, scenă de familie      Realizator: Oana Lazăr
  • 18:00
    Telejurnal Regional TVR Iași
  • 18:30
    Locuri, oameni și comori
    - Eroi au fost               Realizator: Emilia Nicolaescu
  • 19:00
    Cântec și poveste
    -Festivalul Naţional de Folclor “Constantin Arvinte”, ediţia a III-a. Partea a treia              II Realizator: Carmen Olaru
  • 20:00
    Invitație la spectacol
    - Concert Orchestra Andaluză din Israel      Realizator: Horia Gumeni
  • 21:30
    Telejurnal Regional TVR Iași
    - reluare                    
  • 21:55
    Mașina timpului
  • 22:00
    Preluare program limba ucraineana
  • 00:00
    Preluare TVR Internaţional