La "Cap de afiş", joi, 26 octombrie, de la ora 19.00.
Doi muzicieni formaţi la Conservatorul din Iaşi - Liviu Mărculescu şi Stelian Andronic - au cultivat jazz-ul în România, în Europa şi s-au reîntîlnit cu puţin timp în urmă. Astfel s-a născut formaţia "Short Connection Cvintet", alcătuită din instrumentişti-improvizatori români şi germani.
Un jazz modern de expresie americană cu influenţe melodice, armonice şi ritmice româneşti, orientale, un admirabil interplay, subtili ca manieră de a cânta la saxofon tenor şi sopran, la trombon, vibrafon, contrabas şi percuţie - acestea sunt calităţile cvintetului pe care îl puteţi asculta joi, 26 octombrie, la orele 19.00 şi în reluare, 21.00, în emisiunea "Cap de afiş", difuzată de TVR Iaşi.
Realizator: Alex Vasiliu