Expeditiile Memoriei, în Siberia
joi, 14 decembrie 2017
Duminică, 17 decembrie, de la ora 17.00, la TVR Iaşi.
Alte legături
Violeta Gorgos

Echipa de filmare a însoţit un grup de 10 oameni format din istorici, jurnalişti şi studenţi, care au mers pe urmele deportaţilor din Siberia, încercând să găsească supravieţuitoti şi mărturii ale vremurilor de altădată.

În ţinutul Krasnoyarsk, la hotar cu regiunea Irkutsk, au fost aduşi români din Basarabia şi Nordul Bucovinei în toate cele 3 valuri de deoportări staliniste. Unii au revenit acasă după moartea lui Stalin, alţii au rămas să-şi ducă viaţa în Siberia, pe care au reuşit să o îmblânzească.

Un cimitir cu cruci româneşti pierdut în Taigaua Siberiană, nepoţi ai unor deportaţi care n-au mai revenit acasă, pentru că nu aveau la ce, nume româneşti prin cataloage scolare, fotografii trimise din România în Federaţia Rusă, scrisori şi amintiri... toate într-un jurnal de bord al Expediţiilor memoriei 2017.

Un film de Gorgos Violeta
imagine Vasile Postolache
montaj Marian Bucur

O coproducţie OWH Studio, TVR Iaşi şi TVR Internaţional

  • 09:00
    Pridvoarele credinţei
    - Anul rugăciunii și al isihasmului- reluare    
  • 10:00
    Liturghia de Duminică
  • 11:30
    Europa 360
    Realizator: Dan Ratiu
  • 12:00
    Cântec şi poveste
    -Festivalul "Constantin Arvinte", ediţia a doua, partea IX-a, cu Ansamblul Artistic Profesionist "Constantin Arvinte" din Iaşi- reluare     
  • 13:00
    Ghici cine vine la cină?
         Ghici cine vine la cină?   - reluare
  • 14:00
    Satul meu
    - Comorile muntelui - reluare
  • 15:00
    Documentar TVR Iaşi
    -Doamna și trenul morții- reluare   
  • 16:00
    Cap de afiș
    -Magia serii- reluare               
  • 17:00
    Povești de istorie
    - Sare și piatră de Buzău- reluare                    
  • 17:30
    Cap compas
    -Moșteniri epirote - reluare        
  • 17:55
    Maşina timpului
  • 18:00
    Telejurnal Regional TVR Iaşi
  • 18:15
    Racord Aurel Vlad
    - Om ieșit din umbră                Realizator: Violeta Gorgos
  • 18:30
    România diversă
    -Moshe Idel- reluare   
  • 19:00
    Concert caritabil “Life will win”
  • 22:00
    Preluare program limba ucraineana
  • 00:00
    Preluare TVR Internaţional