Sărbători pascale la TVR Iaşi
vineri, 18 aprilie 2014
Am pregătit un program special de Paşte cu emisiuni care să vă aducă spiritul sărbătorilor în case.
Felicitare paste

Vrem să vă transmitem toate gândurile bune pentru aceste sărbători pascale! Sperăm să fim şi în acest an prezenţi în casele dvs. cu emisiuni speciale, după reţetele noastre preferate: oameni dragi, voie bună, vedete cunoscute, muzică pe toate gusturile, tradiţii din întreaga Moldovă, linişte şi lumină.

Program special TVR Iaşi

Sâmbătă, 19 aprilie – Marţi, 22 aprilie

 

Sâmbătă, 19 aprilie

8.00     Sărbătoare la zi mare: “Dor de-acasă” – recital folk cu Liviu Nechita şi prietenii

11.30   O datină milenară – Ouăle de Paşte

14.30   Pelerin în Ţara Sfântă

16.00   Viaţa la ţară: Sfintele Paşti la huţuli

17.00   Pridvoarele credinţei: Ziua Învierii

18.15   Pastorala IPS Teofan şi a PS Petru Gherghel

19.30   Cântec şi poveste cu Angela Olaru şi Elena Mândrescu

 

Duminică, 20 aprilie

10.30      Cântec şi poveste: De la Iaşi la Chişinău cu  Constantin Bahrin, Silvia Zgureanu şi invitaţii lor

14.00   Lumina creştinului: Semnificaţia Învierii Domnului

14.30   Concert Millenium la TVR Iaşi 22

17.00   Cânt şi joc pe plai stăbun

18.30   Mândră-i hora-n Bucovina

 

Luni, 21 aprilie

7.00     Bisericile de lemn ale Iaşului

7.30     Întrecerea vedetelor

9.30     Agapia, poezia Raiului

10.00   Sărbătoare la Muzeul Satului din Suceava

11.30   Concert Bogdan Ota « UNITED»

16.30   Broderii de aur la “Trei Ierarhi”

17.00   Concert de Jazz « Aducem ceva nou » cu Vali Boghean Band – partea I

18.35   Racord : Glasurile Putnei

19.00   Cap de afiş : Dialogul maeştrilor

20.00   Concert Fuego – Serenadă pentru Dan Spătaru

 

Marţi, 22 aprilie

7.00     REGIONAL CAFÉ

17.00   Concert de Jazz « Aducem ceva nou » cu Vali Boghean Band – partea a II-a

20.00   Concert Ada Milea şi Bobo Burlăceanu la FILIT 2013

21.05   Copiii Sfintei

  • 08:00
    În direct cu viața
    - Jurnal de vară - preluare TVR 2
  • 09:00
    Cântec și poveste
    - Festivalul Naţional de Folclor “Constantin Arvinte”, ediţia a III-a. Partea a doua - reluare         II
  • 10:00
    Film serial
    -Toate pânzele sus. Episodul 3
  • 11:00
    Tableta de sănătate
    - De la sănatate la frumusețe - reluare         
  • 12:00
    Satul meu
    -Bălţaţi, comuna în care oamenii muncesc în străinatate şi investesc acasăRealizator: Marga Andreescu
  • 13:00
    Ediții de colecție
  • 15:00
    Prim plan obiectiv
    - Frânturi din viața ucrainenilor la Iași prima parte Realizator: Maria Florea
  • 15:55
    Stirile după
    -amiezii                         
  • 16:00
    Vară pentru voi
    Realizator: Maria Florea
  • 17:00
    Telejurnal regional TVR 3
  • 17:25
    Mașina timpului
  • 17:30
    Iașii marilor iubiri
    - Cu mama și tata, scenă de familie      Realizator: Oana Lazăr
  • 18:00
    Telejurnal Regional TVR Iași
  • 18:30
    Locuri, oameni și comori
    - Eroi au fost               Realizator: Emilia Nicolaescu
  • 19:00
    Cântec și poveste
    -Festivalul Naţional de Folclor “Constantin Arvinte”, ediţia a III-a. Partea a treia              II Realizator: Carmen Olaru
  • 20:00
    Invitație la spectacol
    - Concert Orchestra Andaluză din Israel      Realizator: Horia Gumeni
  • 21:30
    Telejurnal Regional TVR Iași
    - reluare                    
  • 21:55
    Mașina timpului
  • 22:00
    Preluare program limba ucraineana
  • 00:00
    Preluare TVR Internaţional