Povestea folclorului din ţară şi străinătate spusă prin cântec
vineri, 10 noiembrie 2017
Festivalul folcloric internaţional "Trandafir de la Moldova" ne oferă posibilitatea unei călătorii în căutarea tradiţiilor autentice, la TVR 3, marţi, 14 noiembrie, de la ora 19.00.
dans

Parteneri în această călătorie sunt ansamblurile “Hora” din Ungheni - Mureş, “Reşiţeana” din Caraş Severin, “Gaduliţa” din Kazanlâc - Bulgaria şi “Baladele Deltei” din Tulcea.

Puteţi urmări povestea folclorului din ţară şi străinătate spusă prin cântec marţi, 14 noiembrie, la TVR 3, de la ora 19.00, în prima parte a Festivalului “Trandafir de la Moldova” 2017.

Aceeaşi ediţie poate fi urmărită sâmbătă, 18 noiembrie, de la ora 19.30, şi la TVR Iaşi.

Realizatori: Carmen Olaru şi Horia Gumeni

  • 21:30
    Descriptio Moldaviae
    prima parte
  • 22:00
    Preluare TVR Internaţional
  • 07:00
    Ediţii de colecţie
    : Români fără frontiere - Remus şi Mara, 2016. Realizator Maria Florea. Descriptio Moldaviae - Vacanţă moşierească, 2015. Realizator Raluca Aftene. Viaţa la ţară - Emoţie de primăvară, 2013. Realizator Sergiu Ciocoiu. prima parte Rubrică de Dana Işoveanu
  • 09:00
    Satul meu
    : Letea vecheRealizator Marga Andreescu
  • 10:00
    Pridvoarele credinţei
    : „Ce a fost mai întâi: iubirea sau libertatea?” prima parte Invitat: Prof.univ.Brînză BogdanRealizator Sergiu Ciocoiu
  • 11:00
    Europa 360
  • 11:30
    Cap compas
    : Italia, piatră peste piatră
  • 12:00
    Cap de afiş
    : Bogdan Ulmu & Mălina Ciobanu
  • 13:00
    Interviul săptămânii cu Gabriel Dumitriu, consultant în criptomonede
  • 13:30
    Cântec şi poveste
    : Gala laureaţilor Festivalului-concurs “Florile Ceahlăului” 2019
  • 14:30
    Identitate Basarabia cu Dumitru Cârciumaru
  • 15:00
    Descriptio Moldaviae
    prima parte
  • 15:30
    Locuri, oameni şi comori
    : Medicina în timp de molime şi război
  • 16:00
    Invitaţie la spectacol
    : Concert Opis Band de 8 martie
  • 17:00
    Documentar TVR Iaşi
    : Liviu Suhar - (Auto)portretRealizator: Andreea Stiliuc
  • 18:00
    Telejurnal regional
  • 18:15
    Racord
    : Muzica sferelor
  • 18:30
    Reporter special
    : Modulul de Excelenţă Bucium
  • 19:00
    Cântec şi poveste
    : Grupul folcloric Bilcuţa, partea IRealizator Carmen Olaru
  • 20:00
    Invitaţie la spectacol
    : Tren de plăcere  
  • 21:00
    Ghici cine vine la cină
    Realizator: Vasile Arhire
  • 22:00
    Preluare TVR Internaţional