Siteul tvr.ro foloseste cookies. Continuarea navigarii pe acest site se considera acceptarea politicii de utilizare a cookies. Afla mai multe accesand POLITICA COOKIES Vezi și Politica de Confidenţialitate care face referire la modul în care colectăm, folosim şi partajăm datele dumneavoastră pentru a va oferi serviciile TVR precum şi modul în care folosim platformele sociale.
Identitate Basarabia – „Paşi în doi din doi în doi”
Miercuri, 15 Octombrie 2014
O ediţie dedicată iniţiatorilor „Bienalei Eugene Ionesco”.
Identitate Basarabia

Ediţia este disponibilă pe TVR+

Petru Vutcărău şi Val Butnaru sunt iniţiatorii şi organizatorii Festivalului Internaţional de Teatru „Bienala Eugene Ionesco” şi protagoniştii emisiunii „Identitate Basarabia”.

Un jurnalist şi un actor acum 20 de ani lansau la Chişinău un prim festival internaţional de teatru cu genericul „Planeta Ionesco”. La actuala ediţie participă companii de teatru şi dans din Franţa, Israel, România, Japonia, Coreea de Sud, Republica Moldova ş.a.

Genericul din acest an a fost dictat şi de evenimentele care se întâmplă în partea aceasta a lumii:  „Make Theatre, Not War”.

O producţie TVR Iaşi realizată de Violeta Gorgos (regizor artistic), Cristian Sbîngu (imagine), Sebastian Ivanovici (asistent imagine), Marian Bucur (editor imagine).

 

Identitate Basarabia

Realizator Violeta Gorgos

TVR 3: duminică, 19 octombrie, ora 14.30

TVR Iaşi: marţi, 21 octombrie, ora 20.00

  • 21:30
    Interviul săptămânii
  • 22:00
    RETRANSMISIE TVR 3
     
  • 07:00
    Matinal TVR1
  • 10:00
    Telejurnal regional
  • 10:30
    Documentar URTI
  • 11:00
    Actual Regional
  • 12:00
    Interviul săptămânii
  • 12:30
    Documentar TVR Iaşi
  • 13:30
    Racord
  • 14:00
    Ediţii de colecţie
    : Caravana TVR 3 - Neamţ, 2012. Realizatori: Irina Chiriac, Carmen Târnoveanu; Ca la mama acasă - Libanez, 2012. Realizator Raluca Aftene; Poveste fără sfârşit - Bujor Prelipcean, 2002. Realizator Irina PăcurariuRubrică de Dana Işoveanu
  • 16:00
    Actual Regional
  • 17:00
    Telejurnal TVR3
  • 17:30
    Documentar URTI
  • 18:00
    Telejurnal regional
  • 18:30
    Romania diversa
    : Albastrul - între forme şi sentimenteRealizator Vasile Arhire
  • 19:00
    Actual Regional
    : Innovation LabsRealizator Maria Florea
  • 20:10
    Telejurnal
    - Preluare TVR1
  • 21:00
    Telejurnal regional
  • 21:30
    Identitate Basarabia
  • 22:00
    RETRANSMISIE TVR 3