Caravana TVR Iaşi 23 ajunge în Chişinău, Republica Moldova
vineri, 23 ianuarie 2015
TVR Iaşi atinge ultimul reper de pe harta proiectului transfrontalier “Iaşi – Cernăuţi - Chişinău” care marchează aniversarea a 23 de ani de televiziune regională în Moldova.
Afis TVR Iasi 23 - Chisinau

Caravana aniversară TVR Iaşi 23 ajunge săptămâna viitoare la Chişinău, Republica Moldova. Evenimentele pe care echipa studioului regional de televiziune din Iaşi le propune prietenilor din Chişinău cuprinde caravana de filme documentare “Iaşi – Cernăuţi - Chişinău” şi spectacolul folcloric aniversar.

Spectacolul folcloric TVR Iaşi 23 aduce pe scena Filarmonicii Naţionale Chişinău vedete consacrate şi tineri interpreţi de muzică populară, ansambluri folclorice din cele trei regiuni care vor antrena publicul într-un spectacol-eveniment condus de Orchestra "Folclor" a Filarmonicii Naţionale Chişinău, dirijor Petre Neamţu.

Joi, 29 ianuarie, de la ora 18.00 vor interpreta melodii şi dansuri din folclorul autentic: Sofia Vicoveanca, Veta Biriş, Margareta Clipa, Maria Iliuţ, Nicolae Glib, Daniela Condurache, Viorica Macovei, Silvia Zagoreanu, Laura Ştefănescu, Dan Doboş, Ciprian Potoroacă, Dana Dăncilă, Constantin Bahrin, Nicu Mâţă, Ansamblul "Ciprian Porumbescu" Suceava şi alţii.

În cadrul spectacolului va fi lansat DVD-ul TVR Iaşi “Cântec şi poveste - De la Iaşi la Chişinău” dedicat întâlnirii dintre cele două regiuni.

Spectacolul va fi prezentat de gazda emisiunii “Cântec şi poveste”(TVR Iaşi şi TVR3), Horia Gumeni, şi Laura Lucescu de la TVR Iaşi.

Caravana filmelor – proiecţia unor producţii de film documentar realizate de instituţiile implicate în proiect: TVR Iaşi, Televiziunea Moldova 1 -  Chişinău, OWH Studio - Chişinău, Republica Moldova şi Centrul Bucovinean de Artă pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiţionale Românești Cernăuţi, Ucraina. Aceste zile de proiecţie se doresc a fi un dialog între public şi realizatori de televiziune, regizori şi producători de film pe tema personalităţilor, evenimentelor, locurilor şi valorilor reflectate în producţiile prezentate.

Programul caravanei

Marţi, 27 ianuarie, orele 17.00 – 21.00, Cinema Odeon Chişinău

17.00Dor de Ion Vatamanu (40 min), OWH Studio Chişinău, regizor Leontina Vatamanu,

producător Virgiliu Mărgineanu

17.50/ Afganistan dus-întors (47 min), TVR Iaşi, primul proiect de videojurnalism de război din România, realizator Răzvan Cojocariu

18.50/ Autorizaţie pentru viaţă (19 min), Cernăuţi, realizator Iurie Levcic

19.10/ Măria Sa, Birlic (52 min), TVR Iaşi, realizator Carmen Olaru

20.10/ Jurnal din Bucovina (25 min), realizator Vasile Arhire

20.40/ Humulești – Amintiri despre jocurile de altădată (18 min), realizator Andreea Ştiliuc

Miercuri, 28 ianuarie, orele 17.00 – 21.00, Cinema Odeon Chişinău

17.00 Lansarea DVD-ului TVR Iaşi „Identitate Basarabia”

17.15/ Territoria lui Oleg Garaz (25 min), TVR Iaşi, realizator Violeta Gorgos

17.45Acasă, în Marienfeld, TV Moldova 1 şi Deutsche Welle. Realizatori: Lucia Tăut, Eugeniu Popovici, Irina Crăciun

19.00/ Tezic (25 min), TVR Iaşi, regizor Violeta Gorgos

19.30/ Te iubesc, Ion şi Doina (100 min) - premieră dedicată soţilor Ion şi Doina Aldea Teodorovici, o producţie OWH Studio Chişinău, regizor Leontina Vatamanu, producător Virgiliu Mărgineanu

  • 21:30
    Descriptio Moldaviae
    prima parte
  • 22:00
    Preluare TVR Internaţional
  • 07:00
    Ediţii de colecţie
    : Români fără frontiere - Remus şi Mara, 2016. Realizator Maria Florea. Descriptio Moldaviae - Vacanţă moşierească, 2015. Realizator Raluca Aftene. Viaţa la ţară - Emoţie de primăvară, 2013. Realizator Sergiu Ciocoiu. prima parte Rubrică de Dana Işoveanu
  • 09:00
    Satul meu
    : Letea vecheRealizator Marga Andreescu
  • 10:00
    Pridvoarele credinţei
    : „Ce a fost mai întâi: iubirea sau libertatea?” prima parte Invitat: Prof.univ.Brînză BogdanRealizator Sergiu Ciocoiu
  • 11:00
    Europa 360
  • 11:30
    Cap compas
    : Italia, piatră peste piatră
  • 12:00
    Cap de afiş
    : Bogdan Ulmu & Mălina Ciobanu
  • 13:00
    Interviul săptămânii cu Gabriel Dumitriu, consultant în criptomonede
  • 13:30
    Cântec şi poveste
    : Gala laureaţilor Festivalului-concurs “Florile Ceahlăului” 2019
  • 14:30
    Identitate Basarabia cu Dumitru Cârciumaru
  • 15:00
    Descriptio Moldaviae
    prima parte
  • 15:30
    Locuri, oameni şi comori
    : Medicina în timp de molime şi război
  • 16:00
    Invitaţie la spectacol
    : Concert Opis Band de 8 martie
  • 17:00
    Documentar TVR Iaşi
    : Liviu Suhar - (Auto)portretRealizator: Andreea Stiliuc
  • 18:00
    Telejurnal regional
  • 18:15
    Racord
    : Muzica sferelor
  • 18:30
    Reporter special
    : Modulul de Excelenţă Bucium
  • 19:00
    Cântec şi poveste
    : Grupul folcloric Bilcuţa, partea IRealizator Carmen Olaru
  • 20:00
    Invitaţie la spectacol
    : Tren de plăcere  
  • 21:00
    Ghici cine vine la cină
    Realizator: Vasile Arhire
  • 22:00
    Preluare TVR Internaţional